Niedroga zwirownia Konin

Na każdy temat
adambyczek
Posty: 26
Rejestracja: 11 maja 2016, 11:58

Niedroga zwirownia Konin

Postautor: adambyczek » 05 gru 2017, 7:56

Co oznacza termin żwirownia i do czego może nam być potrzebna w codziennym życiu?

Kolokwialnie pisząc żwirownia to firma, która zajmuje się dostarczaniem pisaku i kruszywa do celów budowlanych i ogrodniczych. Zwyczajowo żwirownia to kopalnia odkrywkowa, w której przy użyciu ciężkich maszych jest wykopywane kruszywo. Aby dokopać się do kruszywa, powinno się usunąć wierzchnią warstwę torfu. Pod nią przeważnie zlokalizowana jest warstwa nagromadzonego piachu, który jest dodatkowym produktem w znacznej liczbie żwirowni w Koninie. Dopiero po jej uprzątnięciu można przejść do wydobywania z właściwego złoża. Nie oznacza to, iż pod warstwą piachu zlokalizowany jest dorodny, drobny żwir, który widzimy na co dzień.

Aby lepiej opisać proces wydobycia i wykorzystania dorobku, którym może się poszczycić każda żwirownia w Koninie, posłużymy się wyszukiwarką internetową. Wklepiemy więc interesującą nas frazę żwirownia Konin i zobaczymy co dadzą nam wyniki wyszukiwania. Dzięki temu będziemy w stanie więcej dowiedzieć się na temat samej żwirowni i wykorzystania oferowanych przez nią produktów. Już na pierwszej stronie wyników, jesteśmy w stanie odnaleźć ciekawe informacje o sprzedawanych produktach. Tak jak wcześniej wspomniałem, należą do nich piach i torf oraz różnego kształtu żwir. Natomiast gotowy produkt nie leży gotowy w ziemi.

Ten piękny mały żwirek, który jest wykorzystywany do upiększania naszych skwerów zieleni powstaje z pokruszenia wielkich bloków skalnych. Tak więc większość z sprzedawanych żwirów ozdobnych posiada tą samą wielkość. Sama natura nie wykonała by milionów kamyczków o tak podobnych kształtach. W zależności od złoża jakim dysponuje dana żwirownia, zależy jej asortyment. Żwirownia, która znajduje się na terenie złóż granitowych może oferować kruszywo najlepszej jakości. Również cena takiego żwiru jest znacznie wyższą od pozostałych kamieni.

Dodatkowo bez żwirowni nie postały by żadne drogi w Polsce. Budulcem każdej drogi jest odpowiednio przygotowane podłoże. Tego typu podłoże powstaje z dużej warstwy przesianego piachu i żwiru różnej wielkości. Całość przypomina przekładane ciasto: na dole gruby żwir, później o mniejszej gramaturze i na wierzchu piasek. Dopiero na tak przygotowanym podłożu są wylewane warstwy asfaltu.

Wróć do „Wolne tematy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość